Několik málo známých faktů o korzetech

Milujeme všechno, co se týká korzetů. Jinak bychom v tomto oboru snad ani nemohli působit. Mysleli jsme, že by mohlo být prospěšné připomenout některé historické skutečnosti související s tématem. Možná budete u některé z částí až překvapeni.

2000 před n.l.

Období dvou tisíciletí před Kristem je časem, kdy odhadem spatřil světlo světa první oděv korzetového typu vyrobený z kůže. Ženy na ostrově Kréta (stejně jako dnes tak i onehdy součást Řecka) nosily jednoduché oblečení s kosticemi, aby zvýraznily svoji postavu a tím jaksi poškádlily muže. Jak se jim dílo dařilo se můžeme jenom dohadovat.

Francouzské vesty

Korzety byly původně prošívanými plátěnými vestami nošenými francouzskými dámami pro neformální příležitosti. O pohodlnosti se dá velmi silně pochybovat. Mimochodem, z francouzštiny se výraz korzet (corset) dostal do angličtiny. Cestu však výraz započal už v latině, kde „corpus“ = tělo. Na konci 18. století popisoval tehdejší Žena s nejužším pasempařížský ženský magazín „prošívanou vestu“ jako „un corset“. Odtud už byla jeho cesta přes kanál La Manche jednoduchá.

Stahování pro zvýraznění křivek?

Ne vždy tomu tak bylo. Zhruba v polovině 16. století nabraly korzety jiný kurz a měly naopak maskovat ženské rysy a zploštit poprsí. Výsledkem byla trubkovitá postava. Brzy však slavily návrat ke svému původnímu účelu.

I muži nosí korzety

Většina lidí si při vyslovení slova „korzet“ vybaví krásně tvarovanou a staženou dámu. Méně známým faktem je, že stejnému „nešvaru“ propadli také muži. Nicméně jejich motivací není docílení vzhledu přesýpacích hodin, ale zeštíhlení postavy, resp. zploštění břicha.

Korzety na lékařský předpis

Použití korzetu jako zdravotnické pomůcky je poměrně běžnou záležitostí. Nastupuje tehdy, je-li zapotřebí tělo fixovat. Pro zajímavost: jedním z nositelů byl i Andy Warhol.

Redukce obvodu pasu

Světoznámá Guinessova kniha rekordů obsahuje mimo jiné i kategorii „nejužší pas žijící osoby“. Překvapivě se jedná o dámu, je z USA a jmenuje se Cathie Jung (viz. foto). Stahování dohnala do extrému a z přírodních cca 53 cm stáhne díky korzetu na neuvěřitelných 38 cm!

Sportovní korzety

V době, kdy korzet zažíval své nejlepší období, tzn. v 19. století, se lidé z vyšších vrstev začali ve větší míře Korzet na tenisvěnovat sportovním aktivitám. Představme si absurdní situaci v dnešní době, kdy je oblečení k tomu určené vyrobené z nespočtu funkčních materiálů, které nám sportování významně zpříjemňují.

Prodavač: „Dobrý den, jak Vám mohu pomoci?“

Zákaznice: „Dobrý den, ráda bych si pořídila nový korzet. Víte, začala jsem s kamarádkou chodit na tenis.“

Prodavač: „Ano, chápu. A jakou máte představu?“

Zákaznice: „No, určitě by měl být světlý. Prý se tomu říká bílý sport.“... :-)

Dnes se tomu můžeme pousmát, ale tenkrát se opravdu korzety nosily nejenom na tenis, ale byly i součástí cyklistického úboru. Pohled na elegantní dámu na koni oděnou v korzetu je však běžný i dnes.

Symbol postavení

V první polovině 19. století byl korzet symbolem společenského postavení. Ženy z nižších vrstev k této módě „nepřičichly“. Důvodů se nabízí několik. Hlavním bylo to, že při své práci nemohly být omezovány při pohybu. Volily proto volné střihy. Dalším, že na ně prostě neměly dost peněz. Čím výše dáma stála na pomyslném žebříčku, tím náročnější a více omezující korzet si mohla dovolit. Můžeme parafrázovat předchozí věty – peníze byly, pracovní povinnosti nikoliv.

Sešněrované děti

Někdy kolem roku 1830 dokonce i malé dívky ve věku kolem 3 let na sobě měly šněrovačky. Věřilo se totiž, že korzet podpoří křehké tělíčko. Tomu už naštěstí odzvonilo.

Dnes je korzet módním symbolem. Svobodně se můžete rozhodnout, kdy si jej na sebe obléknete. A to je zároveň zábavné...

Dobová reklama na korzet